طمع – تریل حد سود – فروش پله ­ای

 

یکی از مهم ترین سوالاتی که بعد از خرید سهام ذهن اکثر معامله گران را درگیر می کند اینست که چه زمانی سهمم را بفروشم؟

اولین قدم برای پاسخ به این سوال این است که قیمت فروش یا حد سود را مشخص کنیم. در واقع پاسخ به این سوال را بایستی قبل از خرید سهام بدانیم و نسبت ریسک به ریوارد را برای معامله مشخص کنیم.

 نسبت ریسک به ریوارد مشخص می کند حاضرید چه مقدار ریسک بکنید تا مقدار مشخصی سود بدست آورید، در واقع ریسک میزان درصد حد ضرر شما و  ریوارد میزان درصد سود شماست و به صورت زیر هم قابل محاسبه است:

قیمت خرید  – حد ضرر  = ریسک

حد سود – قیمت خرید = ریوارد

 فرض کنید قیمت فعلی سهام حکشتی 550 تومان است و بعنوان مثال قیمت 500 تومان حمایت بسیار قوی و کف قیمت این سهام است که احتمال اینکه به پایین تر از آن نفوذ کند بسیار ضعیف است و مشخص می کنید که اگر حکشتی به پایین تر از 500 تومان نفوذ کند حاضرید با ضرر از آن خارج شوید تا ضرر بیشتری نکنید. از طرف دیگر قیمت 800 تومان سقف قیمتی سهام است که احتمال می رود در این محدوده حکشتی عرضه شود و رشد آن متوقف شود و مشخص می کنید در قیمت 800 تومان این سهام را فروشنده هستید.

بنابراین یک استراتژی، خرید سهام در قیمت 550 تومان با رعایت حد ضرر 500 تومان و حد سود 800 تومان است. در این حالت میزان ریسک این معامله 50 (فاصله 500 تا 550) و میزان ریوارد 250 (فاصله 550 تا 800) محاسبه می شود.

 

 

با تقسیم 50 بر 250 ریسک به ریوارد این معامله 0.2 محاسبه می شود. طبیعتا هرچه این نسبت به صفر نزدیک تر شود نشان دهنده جذابیت معامله و بازدهی بیشتر آن است و هرچه این نسبت به سمت 1 نزدیک شود نشان دهنده افزایش ریسک است.

پیشنهاد می شود قبل از هر معامله ای این نسبت محاسبه شود و در مواردی که قیمت سهام رشد زیادی کرده است و جذابیت معامله کم است از خرید آن خودداری شود. اغلب معامله گران میزان نرمال این نسبت را 0.5 در نظر می گیرند. در صورتیکه قدرت ریسک کمتری دارید بهتر است نسبت های محتاطانه تر را بعنوان شرط ورود به معامله در نظر بگیرید.


تریل حد سود

همواره توصیه می شود که به حد سود و حد ضرر پایبند باشید و در قیمت های مشخص شده سهام را با سود یا و ضرر بفروشید و به اینکه بعد از فروش شما برای سهام چه اتفاقی میفتد کاری نداشته باشید اما در شرایطی خاص می توان حد سود و حد ضرر را تریل کرد. منظور از تریل، بالاتر بردن حد سود و حد ضرر است. بعنوان مثال پس از گذشت زمان قیمت سهام حکشتی به 700 تومان و نزدیکی های حد سود رسیده است در این حالت می توان حد سود را از 800 تومان به قیمتی بالاتر مثلا 900 تومان منتقل کرد و حد ضرر را هم بالاتر آورد مثلا هدف قبلی به عنوان حد ضرر جدید در نظر گرفته شود. با این کار میزان بازدهی افزایش پیدا کرده و ریسک معامله نیز محدود می شود. اما تریل کردن حد سود به دو فاکتور مهم بستگی دارد:

  •  میزان ریسک پذیری

  •  شرایط بازار و سهام

میزان ریسک پذیری به سطح توانگری مالی، خصوصیات روحی معامله گر، سود و ضررهای قبلی بستگی دارد. منظور از شرایط سهام نیز روند کلی سهام، حجم معاملات، مقایسه قدرت خریداران و فروشندگان، اخبار شرکت و جو کلی بازار است.

در صورتیکه امکان ریسک وجود دارد و جو کلی بازار و چشم انداز سهام نیز مناسب است می توان با تریل کردن حد سود را منتقل کرد و در صورت فراهم نبودن شرایط هم بهتر است در نزدیکی های حد سود مشخص شده از سهام خارج شوید و سیو سود نمایید.

بسیار مهم است که اگر در یک حاشیه سود خوب هستید دچار طمع نشوید و از سهام خارج شوید، فراموش نکنید موقعیت های سرمایه گذاری همواره در بازار وجود خواهند داشت و طمع، آفتی است که به سرمایه گذاری می زند و ممکن است باعث شود بخشی از سود را از دست بدهید.


فروش پله ای

برخی معامله گران در تحلیل شرایط و تصمیم گیری دچار سردرگمی می شوند و نمی توانند به درستی تصمیم بگیرند که در چه قیمتی از سهام خارج شوند. پیشنهادی که به این افراد می شود استفاده از استراتژی فروش پله ­ای برای مدیریت بهتر سرمایه است. در این حالت به راحتی می­ توانید هم به طمع خود غلبه کنید و هم چنین به بخشی از سرمایه خود اجازه رشد بیشتر ­دهید. بعنوان مثال در سهام حکشتی یک پله از دارایی خود را در نزدیکی مقاومت می ­فروشید و با این کار سیو سود می ­نمایید و بخشی دیگر را (مثلاً 50 درصد) نگهداری می­ کنید تا در قیمت ­های بالاتر احتمالی فروشنده باشید و اگر سهام نتوانست به رشد خود ادامه دهد در قیمت های پایین ­تر و عرضه ­های احتمالی (کمتر از فروش قبلی) از سهام خارج می­ شوید. با این کار به خوبی توانسته­ اید سرمایه خود را مدیریت و ریسک خود را محدود کنید.

 

این پست صرفا جنبه آموزشی دارد و سهام حکشتی تنها بعنوان یک مثال آورده شده است.

مجموعه آموزش کاربردی بورس

هدفم یادگیری و پیشرفت در بورس است و می خواهم آموزش ببینم ...

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.