بازار بورس، توسعه کشور و نقدی شاید ناخوشایند بر وضعیت موجود!

با سلام به همه فعالان بازار سرمایه و مخاطبان وبسایت 10 درصد در این مقاله کوتاه قصد داریم به وضعیت بازار (مرور گذشته و چشم انداز پیش رو) بپردازیم.

می توان این چنین گفت که بازار بورس از اوایل سال 1397 روند صعودی خود را شروع کرد و پس از گذشت دو سال بسیاری از شرکتها بازدهی بسیار خوبی را نصیب سهامدارن خود و حتی سرمایه گذاران کوتاه مدتی و نوسانگیران کردند.

برای این رشد عوامل مختلفی را می توان در نظر گرفت که اولین گام رشد بازار با توجه به افزایش نرخ ارز در سال 1397 و جهش سریع آن بود و بسیاری از شرکتهای صادرات محور با توجه به افزایش سودآوری ناشی از تسعیر نرخ ارز جذابیت و ارزندگی پیدا کردند و موج اولیه صعود بازار را رقم زدند که دلیلی کاملا منطقی و بر اساس افزایش سودآوری و کاهش نسبت p/e پیش بینی بازار بود. موج دوم صعود و رشد بازار که در سال 1398 اتفاق افتاد و بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط هم رشد قیمتی را تجربه کردند را می توان به دلیل افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها در نظر گرفت و با توجه به تورم رخ داده در کشور و افزایش ارزش دارایی شرکت ها این موج صعودی نیز توجیه پذیر و منطبق با شرایط بود.

با عبور از شرایط پرتنش پاییز و زمستان سال 1398 موج صعودی جدیدی از ابتدای سال 1399 در بازار رخ داده است که علاوه بر در نظر گرفتن فاکتورهای قبلی (افزایش نرخ ارز و افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها) به سبب ورود نقدینگی بسیار بالا به بورس و استقبال بی سابقه مردم و هم چنین حمایت دولت از بازار سرمایه بوده است. نیاز به تامین مالی دولت از بازار سرمایه از طریق فروش دارایی های خود عاملی بوده است که سهام بسیاری از شرکت های بزرگ دولتی نیز رشد قیمتی را تجربه کنند.

در این سه فاز صعودی بازار خیلی از افراد و معامله گران توانستند بازدهی های خوبی را کسب کنند و نه تنها ارزش دارایی های خود را حفظ کنند بلکه حتی ثروت آفرینی کنند. با اینکه حامی کامل بازار سرمایه هستیم و افزایش نرخ ارز و تورم را محکوم می کنیم اما اعتقاد داریم این وضعیت بازار تنها باعث افزایش سودآوری سهامداران شده است و از آنجاییکه فعال این بازار هستیم از این موج استفاده و استقبال میکنیم اما در عمل نمی توان انتظار توسعه و پیشرفت کشور را با این شکل از بازار داشت!

فلسفه وجود بازار بورس تامین مالی شرکت ها برای انجام پروژه های خود و توسعه کسب و کارشان است که با انجام آن ها به سود آوری می رسند و سهامدارن خود را منتفع می کنند(با پرداخت سود و یا افزایش ارزش سهام). در حال حاضر بازار بورس بیشتر بازاری بوده است که سهامداران ارزش دارایی خود را در برابر تورم حفظ کنند که کاری معقول و منطقی می باشد و از طرف دیگر وجود بازار بورس از نگاه دولت سبب می شود تورم از ارز دور باشد و کالاها به صورت مستقیم افزایش قیمت پیدا نکنند و نقدی بر این دو وارد نیست و هر دو موضوع منطقی و صحیح به نظر می رسند اما سوال اصلی پیش می آید توسعه در کشور به وسیله بورس چگونه رخ می دهد؟

در سال گذشته بسیاری از شرکت ها مجوز افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی ها دریافت کردند و ارزش دفتری سهام آن ها بروز شد که از دیدگاه سرمایه گذاری و روانی یک افزایش سرمایه خوب برای سهامداران است اما در این افزایش سرمایه عملا هیچ فعالیت توسعه ای رخ نمی دهد و شرکت ها روند قبلی خود را ادامه می دهند و وضعیت شرکت در بلند مدت تابع پارامتر های فعلی (نرح تولید و فروش و خدمات تغییر خاصی در این افزایش سرمایه نمی کند) است بنابراین نمی توان ارزندگی خاصی برای شرکتها در بلند مدت در نظر گرفت (مگر افزایش مجدد نرخ تورم و سپس افزایش ارزش جایگزینی و دفتری)

اگر به دنبال رشد منطقی و پایدار برای بازار هستیم و واقعا می خواهیم کشور در مسیر توسعه گام بردارد بایستی نگاهی دیگر را امتحان کرد.
در حال حاضر که بازار سرمایه با اقبال عمومی مواجه شده است و نقدینگی به این بازار وارد می شود بهترین زمان است تا پروژه های مختلف صنعتی و خدماتی و عمرانی کوچک و بزرگ تعریف کرد و تامین مالی این پروژه ها نیز از طریق افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی و حتی سود انباشته باشد.

افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی شاید برای سهامدارن خوشایند نباشد چرا که وارد پروسه حق تقدم و بلوکه شدن پول می شوند اما از طرف دیگر رشد بازار منطقی خواهد شد و پول سرمایه گذاران در مسیر صحیح توسعه قرار می گیرد. در حال حاضر تنها شاهد چرخش پول بین صنایع مختلف و خریداران و فروشندگان هستیم و قیمت ها افزایش پیدا می کنند یا اصلاح می شوند ولی عملا پروژه جدیدی تعریف نمی شود، خط تولیدی راه اندازی نمی شود، پژوهشی صورت نمی گیرد…
با اینکه در این بازار فعال هستیم و سعی می کنیم همواره به دنبال بیشترین بازدهی برای سرمایه خود باشیم اما شاید بد نباشد با نگاهی عمیق تر به دنبال راه حلی برای بهتر شدن وضعیت همه مان باشیم. هر چند تا زمانیکه نرخ ارز و ملک و سکه در حال افزایش هست باز هم بهترین و اخلاقی ترین بازار را بازار بورس می دانیم حتی اگر پروژه جدیدی در شرکت ها تعریف نشود!

اما اگر بازار بورس صرفا محلی برای خرید و فروش شود این بازار نیز در نهایت چیزی به جز سفته بازی و دلالی نخواهد بود.

نویسنده: امیر تذکاری

مجموعه آموزش کاربردی بورس

هدفم یادگیری و پیشرفت در بورس است و می خواهم آموزش ببینم ...

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ