با سلام به همراهان وبسایت 10 درصد در این مقاله آموزشی به شرح سه قانون اصلی برای موفقیت در بازار بورس می پردازیم که عمل کردن به آنها بدون شک سبب سودآوری شما خواهد شد…

سه قانون اصلی موفقیت در بورس:

1.با دقت و وسواس تحلیل کن

2. به دور از هیجان در قیمت مناسب خرید کن

3. با رعایت حد سود و حد ضرر منتظر بازدهی بمان و #صبور باش1.با دقت و وسواس تحلیل کن

 

بررسی سهام قبل از خرید. آموزش بورس سهام سیگنا سایت بورسی

اولین قدم برای خرید سهام تحلیل و بررسی است. موضوعی که شاید در نگاه اول کمی سخت و مشکل به نظر برسد به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران از آن به راحتی عبور کنند و با دلایل دیگری از جمله توصیه و تبلیغ دیگران و جو بازار اقدام به خرید سهام نمایند.

شاید علت این موضوع عدم آگاهی از ریسک های موجود در بازار است. افرادی که تجربه چند ساله در بازار دارند و سود و ضررهای زیای در بازار تجربه کرده اند اهمیت این موضوع را بهتر درک می کنند و می دانند بازار بورس همانقدر که می تواند سودده باشد همانقدر نیز می تواند سبب زیان گردد.

در بعضی مواقع از بازار ممکن است خرید سهام بدون تحلیل و بررسی باعث سودآوری شما شود اما این سودآوری قطعا تکرارپذیر نخواهد بود. بنابراین اگر قصد ماندگاری در بازار را دارید و نمی خواهید در اولین معاملات دچار ضرر و زیان و سردرگمی شوید بایستی شروع به تحلیل و بررسی کنید. این تحلیل می تواند شامل جنبه های بنیادی و تکنیکال و تابلوخوانی باشد.

در بخش بنیادی با دقت و ریزبینی شرایط کلی صنعت مورد نظر  و چالش های آن را بسنجید و آینده آن را با توجه به اخبار آن حوزه تصور کنید. بعنوان مثال اخبار تغییرات قیمت های جهانی فلزات یا فرآورده های نفتی می تواند برای شرکت های فعال در حوزه فلزات اساسی و یا پتروشیمی و پالایشگاهی موثر باشد. و یا در شرکت های تولیدی و خدماتی پتانسیل هایی از جمله افزایش نرخ محصولات و خدمات یا معافیت های مالیاتی، ممنوعیت واردات محصولات مشابه، ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و … وجود دارد که می توانید آنها را شناسایی کنید.

در خصوص شرکتی که قصد خرید سهام آن را دارید هم حتما باید حساس باشید و ارزندگی آن را بسنجید: با بررسی صورت هایی مالی که برای شما سهامدارن ارائه می شود. میزان تولید و فروش، افزایش درآمدهای عملیاتی، کاهش هزینه های تولید و خدمات، حاشیه سود ناخالص، سرمایه گذاری های شرکت و تغییرات سودآوری شرکت را بررسی کنید و با دوره های گذشته شرکت و شرکت های حاضر در یک صنعت مقایسه کنید و بسنجید که آیا شرکتی که قصد خرید سهام آن را دارید در یک مسیر رو به رشد و صحیح در حرکت است و یا اینکه از نظر مدیریتی و فاکتورهای عملیاتی و غیر عملیاتی ذکر شده دچار مشکل است.

این پایان کار شما نیست یک شرکت هر چقدر هم قوی و با پتانسیل باشد ممکن است سهام آن در قیمت های بالایی معامله شود و قیمت سهام آن رشد زیادی کرده و پر ریسک باشد بنابراین بهتر است نمودار سهام آن را هم تحلیل کنید و با استراتژی های تکنیکالی نیز وضعیت سهام را بررسی کنید. قوانین تحلیل تکنیکال بسیار کمک کننده و جذاب هستند تا به سرعت یک نمای کلی از وضعیت قیمت سهام شرکت ها پیدا کنید و با توجه به الگوها و رفتارهای تکرار پذیر روند آینده سهام را پیش بینی کنید. روند کلی سهام را مشخص کنید و در جهت روند معامله کنید. خرید سهام در روندهای نزولی پر ریسک است اما در کف روندهای صعودی با اطمینان بیشتری می توانید خرید کنید. نقاط دقیق ورود و خروج را می توانید به کمک خطوط روند بدست آورید و به وسیله اندیکاتورهای کمکی تحلیل تکنیکال سیگنال های ورود و خروج بگیرید. مهم ترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال RSI، مکدی، میانگین متحرک و ایچی موکو هستند که اعتبار بیشتری از سایر اندیکاتور ها و اسیلاتورها دارند.

قطعا فرق بسیاری است بین فردی که زمان می گذارد و سهام شرکت های مختلف را تحلیل می کند و در خصوص سهام تصمیم می گیرد و کسی که صرفا بر اساس یک خبر و شایعه یا یک سیگنال اقدام به خرید می نماید.2. به دور از هیجان در قیمت مناسب خرید کن

شاید وجود این جمله بعنوان یکی از قوانین اصلی موفقیت در بورس کمی عجیب به نظر برسد و خیلی از افراد برای موفقیت در بورس وزن بیشتری را به تحلیل بدهند اما در واقعیت تحلیلگران حرفه ای و کاربلد بسیاری داریم که در معامله گری ضعیف عمل می کنند.

در واقع تمام تحلیل ها و بررسی هایی که انجام دادید در قسمت خرید و فروش شما نمود پیدا می کند. ممکن است سهام یک شرکت را از جنبه های مختلفی تحلیل و بررسی کرده باشید اما اگر هنگام خرید و فروش دچار هیجان شوید تمام زحمات شما از دست خواهد رفت.

احساسات در بازار بورس جایی ندارند و اگر ذهن شما در گیر رویاپردازی و آرزو باشد و یا تحت تاثیر فشارهای عصبی ناشی از پول قرضی یا وام و اعتبار باشد این موضوع ممکن است بر روی عملکرد شما تاثیر بگذارد و نتوانید تصمیم خوبی هنگام معامله بگیرید و فرصت های مناسب سرمایه گذاری را از دست بدهید. بنابراین توصیه می شود اگر به یک قیمت مناسب برای خرید سهام رسیدید عجله نکنید تا سهام به قیمت تحلیل شما برسد و هیچ وقت با دیدن صف های خرید و رنج های مثبت سهام را در قیمت های بالاتر خریداری نکنید. شاید اشتباهی که خیلی از معامله گران و افراد تازه وارد بورس می کنند این باشد که در تمام ساعت باز بودن بازار آنلاین هستند و  تحت تاثیر اخبار  و شایعات تصمیم می گیرند. توصیه می شود در تایم بازار تصمیمی نگیرید بعنوان مثال اگر قصد دارید سهام یک شرکت را خریداری کنید قبل از باز شدن بازار بدانید تا  چه قیمتی می خواهید خریدار این سهام باشید و در هنگام تایم بازار اردر سفارش خود را تغییر ندهید. حتما برای شما پیش آمده است تصمیم به خرید سهامی در پایین ترین قیمت بازه روزانه آن سهم میگیرید اما تحت تاثیر شرایط مختلف، آن سهم در ابتدای معاملات روزانه با صف خرید سنگین روبرو می شود. شاید دیدن صف خرید باعث شود شما حاضر شوید آن سهام را به جای پایین ترین در بالاترین قیمت خریداری کنید که تفاوت این موضوع برای شرکت های بورسی 10 درصد و عددی قابل توجه است. این اشتباه ممکن است حد ضرر شما که بر اساس تحلیل های تکنیکال هم تعیین کرده اید تحت شعاع قرار دهد و میزان بازدهی سرمایه گذاری شما را کاهش دهد.

اساساً خرید سهام در صف های خرید توصیه نمی شود. بعنوان مثال شرکتی را در نظر بگیرید که 10 میلیون برگه سهام صف خرید دارد و شما در انتهای آن صف قرار دارید. اگر قرار باشد به تمام افراد قبل از شما سهام برسد این بدین معنا است تقاضا برای این سهام در حال کاهش است و عرضه ها در حال زیاد شدن هستند. اگر به تمام افراد صفی که شما در انتهای آن هستید سهام برسد این بدین معناست که دیگر صف خرید آن سهم عرضه شده است و قیمت سهام کاهش پیدا می کند که این موضوع در شرکت های بزرگ بازار بسیار بیشتر رخ می دهد.

بنابراین پس از یک تحلیل صحیح و کامل، نکته بعدی که حائز اهمیت است خرید و فروش سهام بدون هیجان و در آرامش است. اردر خرید و فروش در قیمت مد نظر و قیمتی که آن را تحلیل کرده اید بگذارید و از حساب کارگزاری خود خارج شوید، در اکثر مواقع پس از تایم بازار این پیام را خواهید دید: سفارش شما به طور کامل انجام شد!3.با رعایت حد سود و حد ضرر منتظر بازدهی بمان و #صبور باش

در بورس صبور باشید

و اما آخرین و مهم ترین قانون برای موفقیت در بورس داشتن صبر و حوصله بسیار است. در بازار بورس باید صبور باشید اگر یک سهام ارزنده را در قیمت مناسب خریده اید که مطمئن هستید جایگاه این سهام قیمت های بالاتر است پس دلیلی برای تعویض سهام و فروش آن وجود ندارد البته صبر و حوصله تا زمانیکه حد ضرر شما زده نشده است! خروج از یک سهام با حد ضرر اگرچه تلخ و ناراحت کننده است اما وقتی ببینید از یک ضرر بزرگتر جلوگیری کرده اید قطعا رضایت بیشتری خواهید داشت.

فردی که در بازار بورس معامله می کند باید وجود ضرر را در بازار بپذیرد، اگر تحمل ضرر کردن را به هر دلیلی ندارید بهتر است به فکر خداحافظی از بورس باشید و بازارهای بدون ریسک را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. به یاد داشته باشید هیچ تحلیلگر، کانال تلگرام، وبسایت و شرکتی وجود ندارد که تمام تحلیل های آن سود ده باشد قطعاً هر فردی چندین بار طعم شکست را چشیده است. اما نکته ای که تفاوت بین یک سرمایه گذار موفق و شکست خورده را ایجاد می کند تفاضل سود ها و ضررهاست هر چه تعداد بازدهی های شما بیشتر باشد در مسیر صحیح قرار دارید، اما از حد ضرر نهراسید که این موضوع اجتناب نا پذیر است و به مدیریت سرمایه شما کمک خواهد کرد.

پس صبور باشید و به سهامی که تحلیل کرده اید اجازه بازدهی بدهید و اشتباه خیلی از معامله گران را تکرار نکنید که تا سهامی خریداری می کنند هر روز تغییرات آن را چک می کنند و نگاهشان به تابلوی معاملات است! اگر سهام یک شرکت دیگر رو به رشد است و سهام شما رشد نمی کند سهام خود را که آن را تحلیل کرده اید تعویض نکنید و با حوصله سهامداری کنید، بالاخره روزی نوبت بازدهی شما هم خواهد رسید…

اشتراک گذاری برای دوستان :

1 دیدگاه

  • واحد22. دی, 1398

    مرسی خیلی عالی بود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ