سیگنال خرید سهام ولساپا

بازارنمادمیانگین قیمت خریدقیمت هدفمیزان سودحد ضررتاریخ تحلیلتاریخ هدفدرجه ریسک
بورسولساپا130تومان
190 تومان

50%
120 تومان
1398/3/91398/8/30متوسط

با توجه به رشد قیمتی اکثر نمادهای بازار بورس، خرید سهام در بازار نیازمند بررسی و دقت بیشتری است تا سرمایه گذاری در شرکت هایی انجام شود که سهام آنها با ریسک اصلاح در سقف های قیمتی مواجه نباشد.

شرکت لیزینگ رایان سایپا با نماد ولساپا در بازار بورس معامله می گردد و عمده فعالیت این شرکت در حوزه فروش اقساطی خودرو است. ولساپا از جمله نمادهایی است که در رشد کلی بازار در ابتدای سال 1398 سهم کمتری داشته و قیمت سهام آن در محدوده کم ریسکی نسبت به سایر شرکت های هم گروه خود معامله می شود. با توجه به آنکه از نظر بنیادی نیز سهام در وضعیت با ثباتی قرار دارد و در گزارش های ماهانه شرکت، افزایش درآمد مشاهده می شود احتمال افزایش سود سهام ولساپا وجود دارد که در این تحلیل وضعیت بنیادی و تکنیکال سهام بررسی می گردد.

در این بخش صورت های مالی نماد ولساپا در دوره یک ساله بررسی می شود. مقایسه صورت سود و زیان در انتهای سال 1397 با سال قبل افزایش درآمدهای شرکت را به خوبی نمایش می دهد. ولساپا توانسته است درآمدهای حاصل از لیزینگ را به ۷,۸۴۰,۹۳۷ میلیون ریال برساند که نسبت به  سال قبل 42 درصد افزایش پیدا کرده است و سود ناخالص ولساپا نیز 28 درصد رشد کرده که مقدار قابل قبولی نیست اما شرکت در مدیریت فرآیند های عملیاتی خود خیلی موفق نکرده و افزایش هزینه ها سبب شده است سود عملیاتی آن تنها 9 درصد افزایش پیدا کند.

با توجه به افزایش سرمایه که ولساپا در سال قبل انجام داده است، شرکت هزینه جهت دریافت وام و تامین منابع مالی نداشته که این موضوع باعث شده است پس از کسر مالیات، روند تغییرات سود خالص نیز مثبت بماند. گرچه سود خالص ولساپا تنها 4 درصد افزایش پیدا کرده اما با توجه به آنکه  بخش اصلی این سود عملیاتی بوده است وضعیت کلی شرکت از نظر بنیادی با ثبات ارزیابی می شود.

از طرف دیگر با توجه به افزایش سرمایه و افزایش میزان فروش در ماه های ابتدایی سال 1398 پیش بینی می شود نرخ رشد سودآوری شرکت افزایش یابد و بتواند سودهای بالاتری بسازد. ولساپا در حال حاضر با P/E  پایین تر از میانگین گروه خود معامله می شود که این موضوع ریسک خرید این سهام را کاهش می دهد.

با در نظر گرفتن این موارد به نظر می رسد سهام ولساپا در کمتر از ارزش خود معامله می شود که بر همین اساس انتظار افزایش قیمت برای این سهام در میانمدت وجود دارد.

در این قسمت تغییرات قیمت سهام در دو بازه میانمدت و کوتاه مدت بررسی می شود.

نمودار بالا تغییرات قیمت سهام ولساپا را در بازه زمانی هفتگی نشان می دهد. روند کلی حرکت این سهام از 5 سال گذشته صعودی بوده و رفتار آن را می توان در قالب یک کانال صعودی در نظر گرفت. همانطور که مشخص است در هر زمان که ولساپا به کف کانال خود رسیده، با افزایش تقاضا مواجه شده و قیمت سهام آن رشد کرده است. در حال حاضر نیز پس از اصلاح انجام شده و برخورد به این کانال، مجددا روند صعودی خود را شروع کرده است. نزدیک بودن قیمت سهام به حمایت کانال صعودی ریسک خرید آن را کاهش می دهد و  در صورت مناسب بودن شرایط کلی بازار این احتمال وجود دارد که این سهام تا محدوده مقاومتی سقف کانال رشد نماید. کراس قیمت از اندیکاتور میانگین متحرک نیز سیگنال خرید ولساپا را در بلند مدت صادر کرده که اندیکاتور مکدی نیز این سیگنال خرید را تایید می نماید.

در نمودار دوم تغییرات قیمت سهام در بازه زمانی روزانه مشخص شده است و بر خلاف روند بلند مدت ولساپا، روند کوتاه مدت آن یک روند اصلاحی و نوسانی است. در چند ماه گذشته سهام در یک بازه محدود و متراکم در نوسان بوده است که در صورت عبور از خط روند مقاومتی مشخص شده، می تواند یک رالی صعودی جدید را شروع نماید. مقاومت های پیش روی سهام  مقاومت خط روند در محدوده 140 تومان و سقف کوتاه مدت 155 تومان است و در صورت عبور از آن ها هدف این سهام در میانمدت محدوده سقف قبلی در قیمت 190 تومان و بالاتر است. با توجه به نمودارهای ارائه شده پیشنهاد می شود خرید سهام در دو پله بررسی گردد. پله اول در قیمت 130 تومان با رعایت حد ضرر 120 تومان و پله دوم بعد از شکست خط روند مقاومتی در محدوده های بالای 140 تومان .

از طرف دیگر حد ضرر این تحلیل محدوده کف قبلی در قیمت 120 تومان است که در صورت از دست رفتن این حمایت ریزش بیشتر سهام ولساپا تا قیمت 100 تومان و پایین تر محتمل است.

  • صورت های مالی ولساپا بررسی شد که بر اساس آنها این شرکت از نظر بنیادی عملکرد با ثباتی داشته است و نسبت به سایر شرکت های هم گروه خود در قیمت کمتری نسبت به ارزش واقعی معامله می شود.

  • از نظر تکنیکال سهام در موقعیت مناسبی برای خرید قرار دارد و در صورت عبور از مقاومت های ذکر شده در تحلیل، احتمال یک افزایش قیمت خوب برای این نماد وجود دارد.

  • با توجه به موارد ذکر شده پیشنهاد می شود سهام در واچ لیست قرار داده شود و با در نظر گرفتن حد ضرر 120 تومانی خرید سهام در محدوده 130 تومان مناسب است.

نکات مهّم و سلب مسئولیت گروه ده درصد

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این تحلیل برای گروه 10 درصد محفوظ است و کپی مطالب تنها با ذکر دقیق منبع بلامانع است.

 

این تحلیل ویژه افرادی هست که مطالب آموزشی وبسایت 10 درصد را خریداری کرده باشند و مباحث بررسی شده چکیده ای از مطالبی است که در کلیپ های آموزشی به آن ها اشاره شده است. هدف از این تحلیل های میان مدتی، ارائه پیشنهادات مناسب و کم ریسک برای خرید و فروش سهام و مهم تر از آن بررسی مثال های عملی برای مطالب آموزشی است، تا مخاطبان به مهارت لازم برای تحلیل سهام دست یابند و از تحلیل ها و سیگنال های دیگران بی نیاز شوند.

 

این سیگنال و تحلیل به منظور بررسی ارائه شده است، گرچه سعی گردیده است با بررسی همه جانبه سهام ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد امّا با توجّه به پیچیده بودن بازار سرمایه و وابستگی به مولفه­ های مختلف امکان اشتباه بودن تحلیل حاضر و عدم رسیدن به هدف سیگنال وجود دارد؛ بنابراین مخاطبین محترم خود نیز به بررسی و واکاوی دقیق سهام بپردازند چرا که مسئول سود و ضرر احتمالی و تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید و وبسایت 10 درصد مسئولیتی در این قبال ندارد.

 

 با توجّه به ریسک­ های موجود بازار در خرید و فروش­ ها دقّت بیشتری کنید و معاملات را با آرامش و بدون عجله انجام دهید و در رسیدن به اهداف صبور باشید. انتظار رشد شارپ و سریع سهام پس از خرید نداشته باشید که بعد از ورود به هر سهامی در صف های خرید پشت سر هم قفل شود. همواره سعی نمایید با تحلیل و بررسی دقیق سهام مناسب را شناسایی کنید و ریسک های موجود در بازار پیچیده بورس را کاهش دهید و با گذر زمان و صبوری در معاملات اهداف قیمتی سرمایه گذاری میسر گردد.

 

بر روی سهام پیشنهادی تک سهم نشوید و سبد سهام تشکیل دهید و همواره قبل از خرید و فروش سهام به تحلیل و بررسی آن بپردازید، متاسفانه بسیاری از سرمایه ­گذاران ابتدا سهام را خریداری کرده و سپس به تحلیل حمایت ها و مقاومت های تکنیکی و وضعیت سود و سهام آن می پردازند.

 

هدف و چشم انداز ما در گروه 10 درصد، تاسیس یک فضای” علمی، آرام، به دور از هیجانات و بخر بخر های معمول بازار” و ارائه پیشنهادات خرید و فروش همراه با تحلیل و بررسی سهام است تا ضمن کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازدهی معقول و مناسب را برای مخاطبین محترم ممکن گردد. امید است با حمایت­­های شما به این مهّم دست یافته و ضمن کسب سود در بازار بورس بتوانیم، در امور مثبت و خدا پسندانه نیز پیش قدم باشیم. (بخشی از درآمد سایت را صرف امور نیک کرده تا سودآوری در سرمایه گذاری با انجام کار نیک همزمان شود. در فواصل زمانی معین نیز به صورت مستند گزارشی از این امور در وبسایت قرار داده می شود تا مخاطبین در جریان آن قرار بگیرند.)

با آرزوی موفقّیت و سلامتی

حساب کاربری

حساب کاربری

این تحلیل در حساب کاربری (تب تحلیل های من) نیز قابل مشاهده است.