با توجه به آنکه سهام ذوب در تاریخ 1398/12/4 به هدف قیمتی خود رسید این سیگنال دیگر اعتباری ندارد.

(بر روی تاریخ کلیک نمایید)

 

سیگنال خرید سهام ذوب

بازارنمادمیانگین قیمت خریدقیمت هدفمیزان سودحد ضررتاریخ تحلیلتاریخ هدفدرجه ریسک
فرابورسذوب175-180 تومان
240تومان

40%
165تومان
1398/8/161398/12/16متوسط

با توجه به شرایط متفاوت بازار سهام در نیمه دوم سال 1398 و رشد چند درصدی سهام بسیاری از شرکت ها بهتر است از خرید سهامی که دارای وضعیت تکنیکال و بنیادی پر ریسکی هستند خودداری شود. سهام شرکت ذوب آهن با نماد معاملاتی ذوب از جمله نماد های بزرگ و مورد توجه بازار است که با توجه به مارکت بزرگ و حجم معاملات بالا افزایش قیمت کمتری نسبت به به شرکت های کوچک تر داشته و پس از اصلاح صورت گرفته در موقعیت مناسب تری برای سرمایه گذاری قرار دارد. کم بودن ریسک نقد شوندگی در این نماد (با توجه به کاهش حجم معاملات بازار)، وضعیت با ثبات شرکت از نظر بنیادی و قیمت مناسب سه عاملی است که خرید سهام شرکت ذوب آهن را توجیه پذیر می کند هر چند که ریسک اصلاح کلی در بازار کماکان پا برجاست و بهتر است با اختصاص کمتری از منابع نقدی اقدام به خرید سهام نمود تا در صورت کاهش قیمت ضرر کمتری متوجه سرمایه گذاری گردد.

آخرین صورت های مالی منتشر شده از شرکت ذوب آهن در سامانه کدال صورت های مالی میاندوره ای 6 ماهه است که بر اساس این گزارش، شرکت ذوب آهن هم در بخش سودهای عملیاتی و هم چنین در بخش سودهای غیر عملیاتی عملکرد مطلوبی داشته و توانسته است EPS بالاتر از دوره مشابه سال قبل محقق نماید. افزایش 86 درصدی فروش ذوب مهم ترین دستاورد این شرکت نسبت به سال گذشته است. هم چنین در بخش سایر هزینه های عملیاتی ذوب کاهش 70 درصدی داشته است که مجموع این دو عامل باعث شده است سود عملیاتی سهام ذوب 56 درصد افزایش پیدا کند. با در نظر گرفتن درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی میزان سود خالص ذوب نسبت به دور مشابه سال گذشته 98 درصد بیشتر شده و با توجه به آنکه سهم بیشتری از این سود، از جنس عملیاتی بوده است کیفیت سود محقق شده و وضعیت بنیادی شرکت مطلوب ارزیابی می گردد. لازم به ذکر است تنها عملکرد نامطلوب ذوب افزایش بهای تمای شده درآمدهای عملیاتی بوده است که سبب شده حاشیه سود ناخالص این شرکت از 30 درصد در سال گذشته به 20 درصد در سال جاری کاهش پیدا می کند.

با توجه به گزارش های فروش ماهانه ذوب و انعقاد قراردادهای فروش جدید پیش بینی می شود این شرکت بتواند در پایان سال مالی جاری، EPS قبلی خود را تکرار نماید. بنابراین با فرض ثابت بودن نسبت P/E رسیدن به قیمت های گذشته سهام در محدوده های بالای 200 تومان دور از انتظار نیست.

نمودار بالا مربوط به تغییرات قیمت سهام ذوب در بازه زمانی هفتگی یا میانمدت است. چنانچه مشاهده می شود سهام ذوب در سال 1398 پس از افزایش قیمت تا محدوده 210 تومان، دچار اصلاحی فرسایشی شد. روند اصلاحی سهام را می توان در قالب یک الگوی مثلث متقارن در نظر گرفت که هر بار برخورد ذوب به اضلاع این مثلث سبب افزایش یا کاهش قیمت این سهام شده است. سهام ذوب تحت تاثیر افزایش تقاضا در بازار توانست از ضلع بالای الگوی مثلث خود خارج شود و سقف بالاتری از سقف قبلی ایجاد نماید. ریزش اخیر اتفاق افتاده در سهام ذوب را  هم می توان به عنوان پولبک به مقاومت شکسته شده در نظر گرفت و نسبت به خرید سهام در این محدوده اقدام نمود.

به طور کلی تا زمانیکه سهام ذوب بالاتر از کف قبلی خود  یعنی قیمت 145 تومان معامله می شود روند آن صعودی است و می توان نسبت به ایجاد سقف های جدید برای این سهام امیدوار بود. محدوده مناسب برای خرید سهام، قیمت های بالاتر از ضلع بالای الگوی مثلث یعنی قیمت 180 تومان و با رعایت حد ضرر 165 تومان است. حمایت مهم سهام ذوب قیمت 145 و سپس 120 تومان است که در صورت نفوذ به ضلع بالایی الگوی مثلث ریزش ذوب تا محدوده های ذکر شده محتمل است. اولین هدف سهام ذوب مقاومت سقف قبلی در محدوده 210 تومان و سپس 240 تومان است و هدف بلند مدت سهام ذوب هم محدوده 300 تومان است.

  • صورت های مالی  نماد ذوب بررسی شد و بر اساس گزارشات مالی 6 ماهه ارائه شده وضعیت سود آوری و بنیادی سهام شرکت ذوب آهن با ثبات ارزیابی می شود و افزایش درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی در گزارشات این شرکت مشاهده می شود.

  • از نظر تحلیل تکنیکال با توجه به کاهش قیمت صورت گرفته ریسک خرید سهام کاهش پیدا کرده است و سهام ذوب در موقعیت مناسبی برای ورود قرار دارد گرچه ریسک خرید این سهام با توجه به جو کلی بازار پا برجاست.

 

  • با توجه به موارد ذکر شده احتمال کاهش قیمت این سهام تا محدوده 175 و 180 تومان وجود دارد. توصیه می شود نوسان قیمت در این نماد زیر نظر گرفته شود و با صبر و حوصله نسبت به خرید سهام در عرضه های احتمالی پیش رو اقدام گردد. دستیابی به اهداف ذکر شده در تحلیل نیازمند سهامداری کردن و نگهداری سهام با دیدگاه میانمدت است. حد ضرر این تحلیل قیمت 165 تومان و حد سود میانمدت 240 و حد سود بلند مدت 300 تومان است.

نکات مهّم و سلب مسئولیت گروه ده درصد

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این تحلیل برای گروه 10 درصد محفوظ است و کپی مطالب تنها با ذکر دقیق منبع بلامانع است.

 

این تحلیل ویژه افرادی هست که مطالب آموزشی وبسایت 10 درصد را خریداری کرده باشند و مباحث بررسی شده چکیده ای از مطالبی است که در کلیپ های آموزشی به آن ها اشاره شده است. هدف از این تحلیل های میان مدتی، ارائه پیشنهادات مناسب و کم ریسک برای خرید و فروش سهام و مهم تر از آن بررسی مثال های عملی برای مطالب آموزشی است، تا مخاطبان به مهارت لازم برای تحلیل سهام دست یابند و از تحلیل ها و سیگنال های دیگران بی نیاز شوند.

 

این سیگنال و تحلیل به منظور بررسی ارائه شده است، گرچه سعی گردیده است با بررسی همه جانبه سهام ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد امّا با توجّه به پیچیده بودن بازار سرمایه و وابستگی به مولفه­ های مختلف امکان اشتباه بودن تحلیل حاضر و عدم رسیدن به هدف سیگنال وجود دارد؛ بنابراین مخاطبین محترم خود نیز به بررسی و واکاوی دقیق سهام بپردازند چرا که مسئول سود و ضرر احتمالی و تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید و وبسایت 10 درصد مسئولیتی در این قبال ندارد.

 

 با توجّه به ریسک­ های موجود بازار در خرید و فروش­ ها دقّت بیشتری کنید و معاملات را با آرامش و بدون عجله انجام دهید و در رسیدن به اهداف صبور باشید. انتظار رشد شارپ و سریع سهام پس از خرید نداشته باشید که بعد از ورود به هر سهامی در صف های خرید پشت سر هم قفل شود. همواره سعی نمایید با تحلیل و بررسی دقیق سهام مناسب را شناسایی کنید و ریسک های موجود در بازار پیچیده بورس را کاهش دهید و با گذر زمان و صبوری در معاملات اهداف قیمتی سرمایه گذاری میسر گردد.

 

بر روی سهام پیشنهادی تک سهم نشوید و سبد سهام تشکیل دهید و همواره قبل از خرید و فروش سهام به تحلیل و بررسی آن بپردازید، متاسفانه بسیاری از سرمایه ­گذاران ابتدا سهام را خریداری کرده و سپس به تحلیل حمایت ها و مقاومت های تکنیکی و وضعیت سود و سهام آن می پردازند.

 

هدف و چشم انداز ما در گروه 10 درصد، تاسیس یک فضای” علمی، آرام، به دور از هیجانات و بخر بخر های معمول بازار” و ارائه پیشنهادات خرید و فروش همراه با تحلیل و بررسی سهام است تا ضمن کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازدهی معقول و مناسب را برای مخاطبین محترم ممکن گردد. امید است با حمایت­­های شما به این مهّم دست یافته و ضمن کسب سود در بازار بورس بتوانیم، در امور مثبت و خدا پسندانه نیز پیش قدم باشیم. (بخشی از درآمد سایت را صرف امور نیک کرده تا سودآوری در سرمایه گذاری با انجام کار نیک همزمان شود. در فواصل زمانی معین نیز به صورت مستند گزارشی از این امور در وبسایت قرار داده می شود تا مخاطبین در جریان آن قرار بگیرند.)

با آرزوی موفقّیت و سلامتی

حساب کاربری

حساب کاربری

این تحلیل در حساب کاربری (تب تحلیل های من) نیز قابل مشاهده است.