با توجه به آنکه سهام وگردش در تاریخ 1398/10/25 به هدف قیمتی خود رسید این سیگنال دیگر اعتباری ندارد.

(بر روی تاریخ کلیک نمایید)

سیگنال خرید سهام وگردش

بازارنمادمیانگین قیمت خریدقیمت هدفمیزان سودحد ضررتاریخ تحلیلتاریخ هدفدرجه ریسک
پایه نارنجیوگردش150 تومان
210 تومان

40%

140 نومان
1398/9/221399/2/22
کم

در یک ماه اخیر سهام بانک تجارت از گروه بانک ها و موسسات اعتباری در وبسایت 10 درصد معرفی شد. در این تحلیل نیز به بررسی یکی دیگر از شرکت های این حوزه یعنی بانک گردشگری می پردازیم. علت این موضوع وضعیت نسبتاً مناسب شاخص گروه بانکی و عملکرد مطلوب شرکت های بزرگ این صنعت از جمله بانک صادرات، بانک تجارت و بانک ملت از نظر افزایش درآمد و سودآوری است که می تواند عامل محرکی برای حرکت رو به جلوی سهام شرکت های این گروه باشد.

بانک گردشگری نیز در سال 1398 عملکرد نسبتاً بهتری در مقایسه با سال گذشته در افزایش درآمدهای مشاع و غیر مشاع خود داشته اما قیمت سهام آن همگام با این افزایش ارزش ناشی از سودآوری و رشد کلیت بازار، افزایش قیمتی را تجربه نکرده است و با توجه به پتاسیل های افزایش سرمایه به نظر می رسد این نماد نسبت به نمادهایی که رشد چند صد درصدی داشتند ریسک کمتری برای سرمایه گذاری در میانمدت دارد. لازم به ذکر است وجود سهام این شرکت در بازار پایه و عدم برخی شفافیت ها و دامنه نوسان محدود از نکات منفی این سهام است که بایستی در سرمایه گذاری مد نظر قرار گرفته شود.

آخرین صورت های مالی ارائه شده در سامانه کدال برای بانک گردشگری صورت های مالی میاندوره ای 6 ماهه هست که در تصویر زیر نشان داده شده است. تصویر زیر مربوط به بخش صورت سود و زیان این بانک می باشد و همانطور که مشاهده می شود بانک گردشگری توانسته است زیان خالص خود را 81 درصد کاهش بدهد و این مهم را از 494000 میلیون ریال در سال 1397 به 948895 میلیون ریال در پایان دوره 6 ماهه در سال 1398 برساند که امری مطلوب ارزیابی می شود. علت این امر افزایش 35 درصدی درآمدهای غیر مشاع بانک گردشگری نسبت به دوره مشابه سال گذشته بوده است که این عامل حتی کاهش درآمدهای مشاع (سهم بانک) را هم پوشش داده است. لازم به ذکر است در بخش درآمدهای مشاع هم عملکرد بانک گردشگری قابل قبول ارزیابی می شود چرا که این بانک توانسته این درآمدها را 43 درصد افزایش دهد اما هنوز تراز سهم بانک در این بخش منفی است.

در نهایت بانک گردشگری در پایان دوره 6 ماهه به ازا هر سهام 158 ریال زیان شناسایی کرده است و زیان هر سهم خود را نسبت به سال گذشته 81 درصد کاهش داده است و به طور کلی عملکرد بانک گردشگری در کنترل هزینه ها و افزایش درآمدهای مشاع قابل قبول ارزیابی می شود.

اما عامل مهم تری که سبب ارزندگی نماد وگردش می شود بحث افزایش سرمایه این بانک از محل آورده نقدی است که می تواند باعث بهبود ساختار مالی و افزایش ظرفیت های عملیاتی این بانک شود. با توجه به گزارش توجیهی افزایش سرمایه بانک گردشگری، در صورت موافقت با افزایش سرمایه این بانک، با اصلاح نسبت های مالی این بانک، از جمله سرمایه نظارتی و نسبت کفایت سرمایه، بانک گردشگری پتانسیل افزایش درآمد ناشی از افزایش سرمایه گذاری ها (درآمدهای غیر مشاع) و افزایش ظرفیت تسهیلات اعطایی (درآمدهای مشاع) را دارا خواهد بود.

بنابر عوامل ذکر شده وضعیت بنیادی فعلی شرکت با ثبات ارزیابی می شود و بانک گرشگری دارای چشم انداز مثبتی جهت سرمایه گذاری است که ریسک خرید سهام آن را کاهش می دهد.

وگردش صورت های مالی بانک گردشگری

نمودار بالا چارت سهام بانک گردشگری در حالت دیتای تعدیل شده و تایم فریم روزانه است. طبق این نمودار وگردش از یک روند نزولی بلند مدت چند ساله خارج شده است و با توجه به رشد بازار در یک سال اخیر روندی صعودی در پیش گرفته است. این امر با شکست خط روند مقاومتی بلند مدت و ایجاد سقف ها و کف هایی بالاتر از سقف های قبلی تایید می شود. وگردش اما در چند ماه اخیر افزایش قیمتی نداشته و سهام آن اصلاح شده است به طوریکه تا محدوده 140-150 تومان ریزش کرده است.  این محدوده تراز با اهمیتی برای وگردش محسوب می شود چرا که چندین بار به این قیمت ها واکنش نشان داده است و در آخرین بار نیز وگردش با رسیدن به این محدوده با افزایش تقاضا رو برو شده و خط روند مقاومتی کوتاه مدت خود را به سمت بالا شکسته است که به نظر می رسد این یک سیگنال خرید در میانمدت برای وگردش است لازم به توضیح است این سیگنال هنوز توسط اندیکاتور های کمکی از جمله میانگین متحرک و مکدی تایید نشده است. در صورت کراس وگردش از میانگین متحرک به سمت بالا و عبور مکدی از تراز صفر به سمت بالا سیگنال خرید وگردش دارای اعتبار بیشتری می شود.

با توجه به موارد ذکر شده قیمت مناسب برای خرید این سهام محدوده 140 تا 150 تومان است و این تحلیل تا زمانی دارای اعتبار است که وگردش بالاتر از قیمت 140 تومان قرار دارد و در صورت نفوذ به این محدوده حمایتی احتمال کاهش قیمت تا 100 تومان نیز برای وگردش وجود دارد بنابراین محدوده 140 تومان باید بعنوان حد ضرر این تحلیل در نظر گرفته شود. تارگت های پیش روی وگردش نیز سقف کوتاه مدتی قبلی در 175 تومان و سپس قیمت 210 تومان است در صورت عبور وگردش از قیمت 210 تومان می توان نسبت به افزایش قیمت این نماد تا 250 تومان و بیشتر هم امیدوار بود.

  • در این تحلیل وضعیت بنیادی بانک گردشگری بررسی شد که با توجه به تحلیل صورت های مالی و چشم انداز شرکت وضعیت بنیادی نماد وگردش کم ریسک ارزیابی می شود.

  • از نظر تحلیل تکنیکال روند قیمتی سهام در میانمدت یک روند صعودی است و با توجه به قرارگیری وگردش روی محدوده حمایتی و شکست خط روند نزولی کوتاه مدتی نماد دارای سیگنال خرید است.

  • با توجه به موارد ذکر شده پیشنهاد می شود وگردش در واچ لیست قرار بگیرد و در قیمت های 140 تا 150 تومان نسبت به خرید آن تصمیم گیری شود حد ضرر تحلیل قرار گیری وگردش پایین تر از محدوده 140 تومان می باشد.

نکات مهّم و سلب مسئولیت گروه ده درصد

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این تحلیل برای گروه 10 درصد محفوظ است و کپی مطالب تنها با ذکر دقیق منبع بلامانع است.

 

این تحلیل ویژه افرادی هست که مطالب آموزشی وبسایت 10 درصد را خریداری کرده باشند و مباحث بررسی شده چکیده ای از مطالبی است که در کلیپ های آموزشی به آن ها اشاره شده است. هدف از این تحلیل های میان مدتی، ارائه پیشنهادات مناسب و کم ریسک برای خرید و فروش سهام و مهم تر از آن بررسی مثال های عملی برای مطالب آموزشی است، تا مخاطبان به مهارت لازم برای تحلیل سهام دست یابند و از تحلیل ها و سیگنال های دیگران بی نیاز شوند.

 

این سیگنال و تحلیل به منظور بررسی ارائه شده است، گرچه سعی گردیده است با بررسی همه جانبه سهام ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد امّا با توجّه به پیچیده بودن بازار سرمایه و وابستگی به مولفه­ های مختلف امکان اشتباه بودن تحلیل حاضر و عدم رسیدن به هدف سیگنال وجود دارد؛ بنابراین مخاطبین محترم خود نیز به بررسی و واکاوی دقیق سهام بپردازند چرا که مسئول سود و ضرر احتمالی و تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید و وبسایت 10 درصد مسئولیتی در این قبال ندارد.

 

 با توجّه به ریسک­ های موجود بازار در خرید و فروش­ ها دقّت بیشتری کنید و معاملات را با آرامش و بدون عجله انجام دهید و در رسیدن به اهداف صبور باشید. انتظار رشد شارپ و سریع سهام پس از خرید نداشته باشید که بعد از ورود به هر سهامی در صف های خرید پشت سر هم قفل شود. همواره سعی نمایید با تحلیل و بررسی دقیق سهام مناسب را شناسایی کنید و ریسک های موجود در بازار پیچیده بورس را کاهش دهید و با گذر زمان و صبوری در معاملات اهداف قیمتی سرمایه گذاری میسر گردد.

 

بر روی سهام پیشنهادی تک سهم نشوید و سبد سهام تشکیل دهید و همواره قبل از خرید و فروش سهام به تحلیل و بررسی آن بپردازید، متاسفانه بسیاری از سرمایه ­گذاران ابتدا سهام را خریداری کرده و سپس به تحلیل حمایت ها و مقاومت های تکنیکی و وضعیت سود و سهام آن می پردازند.

 

هدف و چشم انداز ما در گروه 10 درصد، تاسیس یک فضای” علمی، آرام، به دور از هیجانات و بخر بخر های معمول بازار” و ارائه پیشنهادات خرید و فروش همراه با تحلیل و بررسی سهام است تا ضمن کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازدهی معقول و مناسب را برای مخاطبین محترم ممکن گردد. امید است با حمایت­­های شما به این مهّم دست یافته و ضمن کسب سود در بازار بورس بتوانیم، در امور مثبت و خدا پسندانه نیز پیش قدم باشیم. (بخشی از درآمد سایت را صرف امور نیک کرده تا سودآوری در سرمایه گذاری با انجام کار نیک همزمان شود. در فواصل زمانی معین نیز به صورت مستند گزارشی از این امور در وبسایت قرار داده می شود تا مخاطبین در جریان آن قرار بگیرند.)

با آرزوی موفقّیت و سلامتی

حساب کاربری

حساب کاربری

این تحلیل در حساب کاربری (تب تحلیل های من) نیز قابل مشاهده است.