با توجه به آنکه سهام وتجارت در تاریخ 1398/12/7 به هدف قیمتی خود رسید این سیگنال دیگر اعتباری ندارد.

(بر روی تاریخ کلیک نمایید)

 

سیگنال خرید سهام وتجارت

بازارنمادمیانگین قیمت خریدقیمت هدفمیزان سودحد ضررتاریخ تحلیلتاریخ هدفدرجه ریسک
بورسوتجارت44-45 تومان
58 تومان
68 تومان

30%
50%

39تومان
1398/8/161398/12/16
1398/3/30
کم

بانک تجارت یکی  از شرکت های شاخص بازار است که دارای مارکتی بزرگ و مورد توجه سرمایه های سنگین است. سهام این شرکت را می توان جز سهام ارزان قیمت بازار (به لحاظ ریالی) طبقه بندی نمود که کمتر از ارزش اسمی سهام یعنی 100 تومان معامله می شود . این در حالیست که با توجه به رشد کلیت بازار بورس سهام بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ در یک سال اخیر به قیمت های بالای 1000 تومان رسیدند. بهبود وضعیت بنیادی و سود آوری بانک تجارت در صورت های مالی این شرکت مشخص است و خرید سهام این شرکت با دید نگهداری بلندمدت می تواند سرمایه گذاری کم ریسک و سودآوری باشد.

لازم به ذکر است با توجه به حجم بالای نقدینگی مورد نیاز این سهام نمی توان انتظار رشدهای شارپ و سریع را از آن داشت و سرمایه گذاری در این سهام نیازمند صبر و حوصله است.

آخرین صورت های مالی منتشر شده از سهام بانک تجارت حاوی نکاتی مثبت و حائز اهمیت است که در این قسمت بدان می پردازیم. با توجه به افزایش سرمایه اخیر بانک تجارت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در بخش ترازنامه، میزان دارایی ها و در طرف مقابل حقوق صاحبان سهام افزایش قابل توجهی داشته است که با استناد بر این گزارش و بروز بودن ترازنامه می توان ارزش دفتری هر برگه سهام بانک تجارت را محاسبه نمود.

با توجه به حقوق صاحبان سهام ۱۵۴,۸۲۸,۹۶۴ میلیون ریالی و تعداد 223 میلیارد سهام بانک تجارت ارزش دفتری هر سهام این بانک تقریبا 70 تومان ارزیابی می گردد که در مقطع فعلی قیمت هر سهام بانک تجارت در حدود 65 درصد ارزش دفتری خود معامله می شود و در میانمدت می توان انتظار داشت قیمت سهام به ارزش دفتری خود نزدیک شود و گپ ایجاد شده را جبران نماید. بنابراین با توجه به اختلاف قیمت فعلی و ارزش دفتری سهام، خرید سهام این بانک توجیه پذیر است.

در قسمت صورت سود و زیان هم بانک تجارت عملکرد قابل قبول و مثبتی داشته است. به طوریکه در قسمت درآمدهای مشاع مجموع درآمدهای این بانک ۹۱,۸۱۹,۴۳۳ میلیون ریال بوده است که نشان از افزایش 32 درصدی این درآمدها نسبت به دوره 6 ماهه سال گذشته دارد. هر چند که سهم سپرده گذاران از این درآمد مشاع 15 درصد افزایش پیدا کرده است اما با این حال سهم بانک از این محل مثبت ۹,۳۰۷,۸۸۴ میلیون ریال بوده است و این در حالیست که سال گذشته بانک تجارت در این بخش زیان شناسایی کرده بود.

در قسمت درآمدهای غیر مشاع و یا درآمدهای مخصوص بانک هم، بانک تجارت عملکرد بهتری نسبت به سال گذشته داشته است و در این قسمت شاهد افزایش 18 درصدی این پارامتر نسبت به دوره مشابه در سال قبل هستیم و در مجموع درآمدهای مشاع و غیر مشاع بانک تجارت 108 درصد بیشتر شده است.

در قسمت هزینه ها کنترل هزینه های مالی و اداری مشهود است و چنانچه مشاهده می شود هزینه ها با افزایش درآمدها افزایش قابل ملاحظه ای نداشته است و زیان خالص بانک تجارت 55 درصد کمتر شده است که نشان از حرکت رو به رشد این بانک دارد.

لازم به ذکر است بانک تجارت در پایان دوره یک ساله در سال گذشته عملکرد قابل قبول تری نسبت به دوره 6 ماهه داشته است و پیش بینی می شود این عملکرد در سال جاری نیز تکرار شود.

در نمودار بالا چارت قیمتی سهام بانک تجارت در تایم فریم روزانه مشاهده می شود. در این نمودار قیمت سهام تعدیل شده است و گپ  افزایش سرمایه پر شده است. همانطور که مشاهده می شود سهام بانک تجارت در یک سال اخیر روند صعودی با شیبی متوسط را دنبال کرده است و بر خلاف سایر شرکت ها رشد شارپی را تجربه نکرده است که این موضوع از حجم بالای معاملات این سهام و نقدینگی سنگین برای حرکت آن نشات می گیرد.

بانک تجارت پس از افزایش سرمایه دچار یک اصلاح فرسایشی شد و مدتی در محدوده 40 تا 45 تومان نوسان نمود. اما در اوایل پاییز 98 این سهام توانست بالای خط روند مقاومتی خود قرار بگیرد و تا محدوده 58 تومان هم افزایش قیمت را تجربه نمود. در حال حاضر و با اصلاح اتفاق افتاده در بازار وتجارت مجددا به قیمت های قبلی خود بازگشته و بر روی خط روند صعودی قرار گرفته است. در صورتیکه وتجارت بتواند بالای این خط روند تثبیت شود کماکان روند آن صعودی است و احتمال شکسته شدن سقف قبلی در 58 تومان وجود دارد.در صورت از دست رفتن این حمایت دینامیک، تراز افقی 39 تومان حمایت بسیار محکمی است و احتمال کاهش قیمت بیشتر از آن ضعیف است. بنابراین تراز 39 تومان بعنوان حد ضرر این تحلیل در نظر گرفته می شود. قیمت مناسب برای ورود به این سهام هم محدوده 44 و 45 تومان است و در صورتیکه سهام مورد تقاضا واقع شود اولین هدف قیمتی آن سقف قبلی در قیمت 58 تومان و سپس تراز 161.8 درصدی موج صعودی قبلی، یعنی تراز 68 تومان است.

  • وضعیت بنیادی بانک تجارت نسبت به یک سال گذشته بهبود ملموسی داشته است و پس از افزایش سرمایه این شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها ترازنامه این شرکت منظم و صحیح تر شده است. از نظر سودآوری و رشد درآمد هم، بانک تجارت نسبت به سال گذشته موفق تر عمل کرده است.

  • از نظر تحلیل تکنیکال سهام بر روی حمایت خط روند و نزدیک حمایت افقی 39-40 تومان قرار دارد که ریسک خرید سهام را کاهش می دهد تا زمانیکه سهام بالای کف قبلی در قیمت 39 تومان قرار دارد روند آن در میانمدت و بلندمدت صعودی است.

  • با توجه به موارد ذکر شده اختصاص بخشی از سبد سهام به این شرکت با دید نگهداری بلندمدت و با رعایت حد ضرر 39 تومانی و تارگت اولیه 58 تومان و سپس 68 تومان قابل بررسی است.

نکات مهّم و سلب مسئولیت گروه ده درصد

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این تحلیل برای گروه 10 درصد محفوظ است و کپی مطالب تنها با ذکر دقیق منبع بلامانع است.

 

این تحلیل ویژه افرادی هست که مطالب آموزشی وبسایت 10 درصد را خریداری کرده باشند و مباحث بررسی شده چکیده ای از مطالبی است که در کلیپ های آموزشی به آن ها اشاره شده است. هدف از این تحلیل های میان مدتی، ارائه پیشنهادات مناسب و کم ریسک برای خرید و فروش سهام و مهم تر از آن بررسی مثال های عملی برای مطالب آموزشی است، تا مخاطبان به مهارت لازم برای تحلیل سهام دست یابند و از تحلیل ها و سیگنال های دیگران بی نیاز شوند.

 

این سیگنال و تحلیل به منظور بررسی ارائه شده است، گرچه سعی گردیده است با بررسی همه جانبه سهام ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد امّا با توجّه به پیچیده بودن بازار سرمایه و وابستگی به مولفه­ های مختلف امکان اشتباه بودن تحلیل حاضر و عدم رسیدن به هدف سیگنال وجود دارد؛ بنابراین مخاطبین محترم خود نیز به بررسی و واکاوی دقیق سهام بپردازند چرا که مسئول سود و ضرر احتمالی و تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید و وبسایت 10 درصد مسئولیتی در این قبال ندارد.

 

 با توجّه به ریسک­ های موجود بازار در خرید و فروش­ ها دقّت بیشتری کنید و معاملات را با آرامش و بدون عجله انجام دهید و در رسیدن به اهداف صبور باشید. انتظار رشد شارپ و سریع سهام پس از خرید نداشته باشید که بعد از ورود به هر سهامی در صف های خرید پشت سر هم قفل شود. همواره سعی نمایید با تحلیل و بررسی دقیق سهام مناسب را شناسایی کنید و ریسک های موجود در بازار پیچیده بورس را کاهش دهید و با گذر زمان و صبوری در معاملات اهداف قیمتی سرمایه گذاری میسر گردد.

 

بر روی سهام پیشنهادی تک سهم نشوید و سبد سهام تشکیل دهید و همواره قبل از خرید و فروش سهام به تحلیل و بررسی آن بپردازید، متاسفانه بسیاری از سرمایه ­گذاران ابتدا سهام را خریداری کرده و سپس به تحلیل حمایت ها و مقاومت های تکنیکی و وضعیت سود و سهام آن می پردازند.

 

هدف و چشم انداز ما در گروه 10 درصد، تاسیس یک فضای” علمی، آرام، به دور از هیجانات و بخر بخر های معمول بازار” و ارائه پیشنهادات خرید و فروش همراه با تحلیل و بررسی سهام است تا ضمن کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازدهی معقول و مناسب را برای مخاطبین محترم ممکن گردد. امید است با حمایت­­های شما به این مهّم دست یافته و ضمن کسب سود در بازار بورس بتوانیم، در امور مثبت و خدا پسندانه نیز پیش قدم باشیم. (بخشی از درآمد سایت را صرف امور نیک کرده تا سودآوری در سرمایه گذاری با انجام کار نیک همزمان شود. در فواصل زمانی معین نیز به صورت مستند گزارشی از این امور در وبسایت قرار داده می شود تا مخاطبین در جریان آن قرار بگیرند.)

با آرزوی موفقّیت و سلامتی

حساب کاربری

حساب کاربری

این تحلیل در حساب کاربری (تب تحلیل های من) نیز قابل مشاهده است.