به دلیل اینکه حد ضرر این تحلیل زده است این سیگنال خرید دیگر اعتباری ندارد.

 

سیگنال خرید سهام شبندر

بازارنمادمیانگین قیمت خریدقیمت هدفمیزان سودحد ضررتاریخ تحلیلتاریخ هدفدرجه ریسک
بورسشبندر1100-1200 تومان
1500 تومان
1900 تومان

30%
60%

1070 تومان
1398/12/161399/3/1
1399/6/1
کم

با توجه به رشد خوب بازار سرمایه در زمستان 1398 سهام بسیاری از شرکت ها از گروه های مختلف افزایش قیمت های خوبی را تجربه کردند. یکی از گروه هایی که در این مدت بازدهی کمتری داشتند شرکت های گروه پالایشگاهی هستند. در این تحلیل به بررسی سهام پالایشگاه نفت بندرعباس  یکی از شرکت های اصلی این صنعت می پردازیم.

قیمت مناسب سهام شرکت به دلیل افزایش سرمایه اخیر و وجود طرح های توسعه ای و هم چنین افزایش سودآوری شرکت در سال جاری نشان دهنده ثبات بنیادی شرکت و چشم انداز مطلوب آن است که در کنار شرایط خوب نموداری می توان با دیدگاه میانمدتی در این شرکت سرمایه گذاری نمود هر چند با توجه به شرایط غیر قابل پیش بینی بازار سرمایه رعایت حد ضرر در تمامی تحلیل ها بدیهی و از اصول اولیه سرمایه گذاری به شمار می آید.

در بخش اول این تحلیل به بررسی وضعیت بنیادی سهام شبندر می پردازیم.

وضعیت بنیادی شبندر از دو نظر قابل بررسی است: یک وضعیت فعلی شرکت از نظر فروش و کسب درآمد و مورد بعدی چشم انداز این شرکت در بلند مدت. با مراجعه به گزارشات این شرکت در کدال ثبات آن در سودآوری به خوبی مشاهده می شود.

همانطور که در گزارش صورت های مالی 9 ماهه شرکت مشخص است پالایشگاه نفت بندرعباس در پایان این دوره از کل میزان سال گذشته خود بیشتر فروش داشته است و در آمدهای عملیاتی شرکت ۵۰۸,۹۳۶,۳۴۵ میلیون ریال بوده است. به نسبت افزایش درآمد عملیاتی، بهای تمام شده محصولات نیز رشد داشته و از تفاضل این دو سود ناخالص شرکت ۵۶,۶۶۳,۰۶۶ میلیون ریال بوده است که این سود در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته 41 درصد افزایش داشته است. لازم به ذکر است حاشیه سود ناخالص تغییر چندانی نکرده و در محدوده 12 درصد باقی مانده است. چنانچه در تصویر زیر نیز مشخص است تغییر با اهمیت دیگری در سایر پارامترها رخ نداده و در انتها سود خالص شرکت ۴۲,۴۶۳,۴۸۱ میلیون ریال حاصل شده که 51 درصد از دوره مشابه سال گذشته بیشتر بوده است.

همانطور که مشاهده می شود رشد فروش و سودآوری در صورتهای مالی شبندر به خوبی مشاهده می شود. با فرض ثابت در نظر گرفتن تغییرات فروش و بهای تمام شده در 3 ماهه پایانی سال نسبت به کل سال می توان سود خالص شرکت را در محدوده ۵۶,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال تخمین زد که با تقسیم در تعداد سهام جدید شرکت  EPS پیش بینی (غیر محتاطانه) 1950 ریال برآورد می شود که با ضرب آن در p/e میانگین گروه می توان قیمت تعادلی را در پایان سال مالی محدوده 13650 ریال برای شبندر در نظر گرفت. بنابراین با توجه به پایین تر بودن قیمت فعلی شبندر خرید این سهام توجیه پذیر می شود.

لازم به ذکر است با توجه به گزارش توجیهی افزایش سرمایه، اهداف اصلی شرکت افزایش ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه بوده و مبلغ افزایش سرمایه صرف تامین سرمایه گذاری انجام شده در این طرح خواهد شد که چشم انداز شرکت را از نظر افزایش میزان تولید و فروش در سال های آتی مناسب جلوه می دهد ضمن آنکه وجود سایر طرح های توسعه ای در پالایشگاه از جمله تولید کک اسفنجی و … نشان دهنده عملکرد رو به جلو شرکت در سال های آتی است.

در این قسمت نمودار نماد شبندر را از نظر تکنیکال بررسی و تحلیل می نماییم.

تصویر بالا نشان دهنده تغییرات قیمتی شبندر در بازه زمانی روزانه در چارت تعدیل شده است. در حالیکه در یک سال اخیر سهام بسیاری از شرکت ها رشد های شارپ و با شیب تندی را تجربه کردند اما شبندر یک روند صعودی با ثبات را در سال گذشته تجربه کرده و خبری از صعود ها و ریزش های تند در نمودار شبندر نیست. با توجه به ایجاد سقف ها و کف های بالاتر  ازسقف ها و کف های قبلی روند فعلی سهام در میانمدت صعودی ارزیابی می شود.

شبندر پس از آنکه چند بار به سقف کانال صعودی خود واکنش نشان داده در چند ماه اخیر و پس از افزایش سرمایه توانسته است از این مقاومت عبور کند و در حال حاضر  بالاتر از آن معامله می شود. نوسانات فعلی سهام را می توان بعنوان پولبک به مقاومت شکسته شده  و فرصت خرید با دید میانمدتی در نظر گرفت.

از نظر کوتاه مدت هم سهام در یک الگوی مثلث متقارن در نوسان بوده است که تحت تاثیر افزایش تقاضا توانسته از ضلع بالای مثلث با حجم معاملات بسیار خوبی عبور نماید که این موضوع را می توان به عنوان  سیگنال خرید سهام شبندر در نظر گرفت در اندیکاتور RSI هم سهام در محدوده حمایتی قرار دارد و با عبور از تراز 50 این اندیکاتور هم در وضعیت سیگنال خرید است.

قیمت مناسب برای خرید شبندر  محدوده 1100 تا 1200 تومان است و محدوده 1070 تومان را هم می توان بعنوان حد ضرر این تحلیل در نظر گرفت.

در صورتی که شبندر بتواند از سقف قبلی خود در 1300 تومان عبور کند اولین تارگت آن محدوده 1500 تومان و سپس قیمت های نزدیک 2000 تومان است که با توجه به وضعیت کلی بازار در میانمدت می تواند به اهداف ذکر شده برسد.

در صورت رسیدن به اهداف قیمتی می توان تارگت های ذکر شده را تریل نمود

  • وضعیت بنیادی پالایشگاه نفت بندر عباس از نظر میزان سودآوری و هم چنین چشم انداز آن بررسی شد. وضعیت شرکت و قیمت فعلی سهام از نظر بنیادی کم ریسک ارزیابی می شود.

  • از نظر تحلیل تکنیکال با عبور سهام از الگوی مثلث متقارن سیگنال خرید آن در میانمدت صادر شده است که افزایش حجم معاملات و اندیکاتور های تحلیل تکینکال نیز این موضوع را تایید می کنند.

  • با توجه به موارد ذکر شده اختصاص بخشی از سبد سهام به این شرکت با دید نگهداری بلندمدت و با رعایت حد ضرر 1070 تومانی و تارگت اولیه 1500 تومان و سپس 1900-2000 تومان قابل بررسی است.

نکات مهّم و سلب مسئولیت گروه ده درصد

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این تحلیل برای گروه 10 درصد محفوظ است و کپی مطالب تنها با ذکر دقیق منبع بلامانع است.

 

این تحلیل ویژه افرادی هست که مطالب آموزشی وبسایت 10 درصد را خریداری کرده باشند و مباحث بررسی شده چکیده ای از مطالبی است که در کلیپ های آموزشی به آن ها اشاره شده است. هدف از این تحلیل های میان مدتی، ارائه پیشنهادات مناسب و کم ریسک برای خرید و فروش سهام و مهم تر از آن بررسی مثال های عملی برای مطالب آموزشی است، تا مخاطبان به مهارت لازم برای تحلیل سهام دست یابند و از تحلیل ها و سیگنال های دیگران بی نیاز شوند.

 

این سیگنال و تحلیل به منظور بررسی ارائه شده است، گرچه سعی گردیده است با بررسی همه جانبه سهام ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد امّا با توجّه به پیچیده بودن بازار سرمایه و وابستگی به مولفه­ های مختلف امکان اشتباه بودن تحلیل حاضر و عدم رسیدن به هدف سیگنال وجود دارد؛ بنابراین مخاطبین محترم خود نیز به بررسی و واکاوی دقیق سهام بپردازند چرا که مسئول سود و ضرر احتمالی و تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید و وبسایت 10 درصد مسئولیتی در این قبال ندارد.

 

 با توجّه به ریسک­ های موجود بازار در خرید و فروش­ ها دقّت بیشتری کنید و معاملات را با آرامش و بدون عجله انجام دهید و در رسیدن به اهداف صبور باشید. انتظار رشد شارپ و سریع سهام پس از خرید نداشته باشید که بعد از ورود به هر سهامی در صف های خرید پشت سر هم قفل شود. همواره سعی نمایید با تحلیل و بررسی دقیق سهام مناسب را شناسایی کنید و ریسک های موجود در بازار پیچیده بورس را کاهش دهید و با گذر زمان و صبوری در معاملات اهداف قیمتی سرمایه گذاری میسر گردد.

 

بر روی سهام پیشنهادی تک سهم نشوید و سبد سهام تشکیل دهید و همواره قبل از خرید و فروش سهام به تحلیل و بررسی آن بپردازید، متاسفانه بسیاری از سرمایه ­گذاران ابتدا سهام را خریداری کرده و سپس به تحلیل حمایت ها و مقاومت های تکنیکی و وضعیت سود و سهام آن می پردازند.

 

هدف و چشم انداز ما در گروه 10 درصد، تاسیس یک فضای” علمی، آرام، به دور از هیجانات و بخر بخر های معمول بازار” و ارائه پیشنهادات خرید و فروش همراه با تحلیل و بررسی سهام است تا ضمن کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازدهی معقول و مناسب را برای مخاطبین محترم ممکن گردد. امید است با حمایت­­های شما به این مهّم دست یافته و ضمن کسب سود در بازار بورس بتوانیم، در امور مثبت و خدا پسندانه نیز پیش قدم باشیم. (بخشی از درآمد سایت را صرف امور نیک کرده تا سودآوری در سرمایه گذاری با انجام کار نیک همزمان شود. در فواصل زمانی معین نیز به صورت مستند گزارشی از این امور در وبسایت قرار داده می شود تا مخاطبین در جریان آن قرار بگیرند.)

با آرزوی موفقّیت و سلامتی

حساب کاربری

حساب کاربری

این تحلیل در حساب کاربری (تب تحلیل های من) نیز قابل مشاهده است.